fbpx

פגיעות נהגים ונוסעים ברכב

תאונות דרכים הגורמות לנפגעי גוף ונפש הפכו זה מכבר למכת מדינה, ועל כן המחוקק יצר הסדר חוקי ייחודי לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. 

החוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, כשמו כן הוא, מאגד בתוכו את ההוראות המבדילות את פיצויי נפגעי תאונות הדרכים מפיצויים של נפגעי תאונות "רגילות".

 למידע נוסף: עורך דין תאונות דרכים

נפגעתי בתאונת דרכים, מי אחראי לפצותי על נזקיי?

בהתאם לעיקרון הקרוי "ייחוד העילה", נפגע תאונת דרכים יכול לתבוע אך ורק את חברת הביטוח של הרכב המעורב בתאונה, את נהג הרכב ואת הבעלים או המחזיק של הרכב אשר אפשר לנהג לנהוג בו.

כמו נהג הרכב, גם נוסע ברכב אשר נפגע בתאונת דרכים רשאי לתבוע את חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב בו נסע ונפגע על נזקיו. 

האם צריך להוכיח "אשמה" על מנת להיות זכאי לפיצויים בגין נזקים שנגרמו בתאונת דרכים?

בהתאם לעיקרון הידוע בשמו "אחריות מוחלטת", נפגע תאונת דרכים לא נדרש להוכיח אשמה של מי מהמעורבים בתאונה או אחריות של מי מהם להתרחשותה, ועליו להוכיח את הנזק שנגרם לו ותו לא.

עיקרון האחריות המוחלטת הוא שמפשט ומקצר את משך הזמן לקבלת פיצוי כספי בגין פגיעה בתאונת דרכים, זאת, לדוגמא, לעומת תאונת עבודה בה חייב הנפגע להוכיח כי התרשלותו או מחדלו של אדם או גוף כלשהוא גרמו לפגיעתו.

לאורו של עיקרון האחריות המוחלט, גם לו ארעה תאונת דרכים בה נפגע אדם בגופו אולם כל המעורבים בתאונה נהגו כשורה- עדיין קמה לנפגע עילת תביעה כנגד מבטח הרכב המעורב.

יחד עם זאת, פעמים רבות עשוי נפגע תאונת דרכים להיתקל בסירובה של חברת הביטוח לשלם את הפיצוי המגיע לו, זאת בטענה כי לא ארעה לו "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק.

במקרה זה, מומלץ ביותר להסתייע בעו"ד תאונות דרכים על מנת להוכיח לחברת הביטוח ולבית המשפט כי אכן המדובר בתאונת דרכים שארעה לנפגע והמזכה אותו בפיצוי הולם לפגיעתו.

מומלץ, כי במועד סמוך ככל שניתן לפגיעה בתאונת דרכים יפנה הנפגע לעו"ד תאונות דרכים בקיא ובעל ניסיון בתחום זה, על מנת לנקוט עוד בראשית הדרך בצעדים הנכונים שיבטיחו קבלת פיצוי הולם בהמשכה.

זכאות ל"מקדמה" כספית במקרה של פגיעה קשה בתאונת דרכים-

לא פעם, סובל הנפגע בתאונת דרכים מפגיעות גופניות קשות מנשוא, הדורשות התייחסות שונה ומיוחדת על מנת להבטיח את כל צרכיו הבסיסיים.

כך למשל, החוק קובע כי במקרה של פגיעה קשה בתאונת דרכים על חברת הביטוח לשלם לנפגע בתנאים מסוימים מקדמה כספית, עוד בטרם התחיל ההליך להתברר בבית המשפט, מקדמה הידועה בשם "תשלום תכוף".

במקרה של פגיעה קשה בתאונת דרכים, כדאי לנפגע או לבני משפחתו להיוועץ ולהסתייע בעורכי דין לתאונות דרכים שידעו לממש את זכויותיו של הנפגע ולהשיג עבורו "תשלומים תכופים" שיבטיחו את צרכיו כבר בשלבים המוקדמים והראשוניים של ההליך המשפטי.

נכות ומינוי מומחה רפואי-

כאשר לנפגע בתאונת דרכים נותרה פגיעה העולה כדי נכות זמנית או צמיתה, ימנה בית המשפט מומחה מטעמו אשר יבדוק את הנפגע התובע ויחווה את דעתו בעניינו הרפואי.

חשוב לדעת, כי במקרה של תאונת דרכים ההסדר הקבוע בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ובתקנות מינוי מומחים קובע, כי התובע והנתבע אינם רשאים להגיש חוות דעת מטעמם- כפי שקורה במקרים של תאונות "רגילות".

חשוב ביותר לקבל סיוע של עורכי דין לתאונות דרכים, אשר יגישו לבית המשפט בקשה למינוי מומחים- כאשר אי הגשתה או אי קבלתה ע"י בית המשפט תסגור את הדלת על מינוי מומחה וכך ייסתם הגולל  על אפשרותו של התובע להוכיח את נכותו.

פיצויים לנפגע בתאונת דרכים-

מעבר להוכחת נכותו של נפגע בתאונת דרכים, קיימת לו הזכות להוכיח הוצאות שהוציא בשל פגיעתו, כגון- הוצאות רפואיות ופרא רפואיות, עזרת מטפל/ת ובני משפחה, טיפולים רפואיים, הוצאות על נסיעות במונית/רכב מיוחד/תחבורה ציבורית ועוד.

כמו כן, הנפגע יכול להציג לבית המשפט ירידה בשכרו, פגיעה בתפקודו בעבודה, פגיעה בפוטנציאל השתכרות ועצירתה של עלייה צפויה בסולם הדרגות בעבודה- כאשר כל אלו עשויים להגדיל את הפיצוי לו הוא זכאי באופן משמעותי.

 

אי לכך, מומלץ כי הנפגע ייעזר בעורכי דין לתאונות דרכים בבאר שבע כדי להוכיח את "ראשי הנזק" שנגרמו לו, כמו גם כאב וסבל שחווה בעקבות התאונה.

 

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ולשיחת ייעוץ עם עורכי דין לתאונות דרכים בבאר שבע, חייג: 077-40-60-474 או ציין את פרטיך ואת נסיבות התאונה בעמוד "צור קשר".

חושבים שזה יכול לעניין מישהו נוסף?

שיתוף בפייסבוק
WhatsApp
שיתוף בטוויטר
שיתוף בלינקדאין
Email